4 fakty na temat rusztowań

Rusztowania

Większość z nas po prostu przechodzi obok niego bez uprzedzenia. Jest to jednak niepozorna, ale istotna część procesu budowlanego, zapewniająca dostęp do miejsc pracy na wysokości. Racja, mówimy o rusztowaniu! I chociaż na pierwszy rzut oka może się to wydawać proste, rusztowanie to zdecydowanie coś więcej niż na pierwszy rzut oka. W tym artykule zagłębimy się w świat rusztowań i odkryjemy kilka zaskakujących i intrygujących faktów, które pozwolą ci spojrzeć na to niezbędne narzędzie w zupełnie nowym świetle.

1. Jak długo istnieją rusztowania?

Historia rusztowań jest prawie tak długa, jak historia samej ludzkości. Śmiała teza, to na pewno. Ale faktem jest, że gdy tylko chcemy osiągnąć wyżyny przekraczające nasze własne rozmiary, potrzebujemy pomocy. I zawsze tak było. Na przykład naukowcy uważają, że już 17 000 lat temu nasi przodkowie budowali rusztowania, aby pomóc im tworzyć obrazy wysoko na sklepieniach jaskiń.

Uważa się również, że starożytni Egipcjanie używali rusztowań do budowy słynnych na całym świecie piramid ponad 4500 lat temu. Jednak pierwsza faktyczna wzmianka o konstrukcji rusztowania została znaleziona w Grecji w V wieku pne. Mówiąc ściślej, znaleziono go na kielichu do wina z różnymi wizerunkami starożytnej odlewni brązu.

2. Skąd się wzięły rusztowania?

Starożytni Grecy i Egipcjanie nie byli jedynymi ludźmi, którzy wiedzieli o prekursorach rusztowań w tamtych czasach. Również w starożytnych Chinach konstrukcje rusztowań były używane do budowy szerokiej gamy budynków. I to nie wszystko. Uważa się nawet, że to tutaj postawiono pierwsze kroki w kierunku nowoczesnych rusztowań. Na przykład rusztowania wykonane z połączonych ze sobą bambusowych lasek były używane do budowy wczesnych odcinków Wielkiego Muru. Technika rusztowań , która przetrwała do dziś, szczególnie w Azji.

3. Kiedy ewoluowały metalowe rusztowania?

Mówiąc o materiałach na rusztowania: czy wiesz, że przed XX wiekiem nie było nawet metalowych rusztowań? Podczas gdy dzisiejsze rusztowania są w większości wykonane z metalu, czy to ze stali, czy aluminium, w tamtych czasach najczęściej używanymi materiałami w rusztowaniach były drewno lub bambus.

Wraz ze wzrostem gęstości zaludnienia rósł popyt na projekty budowlane i zapotrzebowanie na drewno. Rezultat był dość przewidywalny: w wielu regionach drewno zaczęło gwałtownie spadać, a firmy były zmuszone szukać nowych materiałów. Wraz z uprzemysłowieniem szybko odkryto ten nowy materiał na rusztowania: stal. Ponad sto lat później rusztowania stalowe nadal dominują na światowym rynku rusztowań.

4. Kto był najlepszym monterem rusztowań w historii?

Jasne, prawie niemożliwe jest wybranie NAJLEPSZEGO montera rusztowań w historii. Ale przynajmniej jednym gorącym pretendentem do tytułu musiałby być włoski artysta renesansu, Michał Anioł. Zasłynął nie tylko jako malarz, rzeźbiarz i architekt, ale także jako wyjątkowo uzdolniony monter rusztowań.

Arcydzieła, takie jak jego fresk na 20-metrowym suficie Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie, z trudem byłyby możliwe bez rusztowań. Ale standardowe rusztowanie, wznoszone z ziemi, nie wchodziło w grę w tym zadaniu. Stało się tak, ponieważ klient Michała Anioła, papież Juliusz II, nalegał, aby prace malarskie nie zakłócały nabożeństw w Kaplicy Sykstyńskiej. Jednocześnie rusztowania zawieszone pod sufitem kaplicy pozostawiłyby nieestetyczne dziury w powstającym malowidle sufitowym Michała Anioła. Absolutnie nie do pomyślenia dla notorycznego perfekcjonisty.

Tak więc Michał Anioł wpadł na pomysłowe rozwiązanie: łączące ze sobą chodniki i platformy nie były zakotwiczone w suficie, ale w ścianach i nad istniejącymi obrazami innych artystów renesansu. W ten sposób rusztowanie znajdowało się całkowicie pod obszarem, w którym Michał Anioł miał malować, i można było je przesuwać wokół kaplicy do każdej nowej sekcji malarskiej. Niezwykłe osiągnięcie, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że ponad 500 lat temu Michał Anioł nie miał prawie żadnych nowoczesnych rusztowań.

ESG Group

Jeśli masz jakieś pytania, eksperci z ESG Group są tutaj, aby pomóc! Zapoznaj się z naszą ofertą lub skontaktuj się z nami, aby umówić się na bezpłatną konsultację, podczas której odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy znaleźć rozwiązanie, którego potrzebujesz.

Czekamy na Państwa pod numerem telefonu: +48 91 887 61 26 

W celu poznania szczegółów prosimy również o kontakt mailowy: office@esgsolutions.eu

Szukasz pracy?

W ESG wierzymy, że to ludzie są kluczem naszego długofalowego sukcesu oraz że talent jest w każdym. Dlatego właśnie dostarczamy naszym pracownikom narzędzi, wskazówek i możliwości, których potrzebują aby się rozwijać oraz osiągać sukces w pracy i życiu. Udzielanie wsparcia, dzięki któremu możesz realizować swój potencjał oraz osiągać osobiste cele jest tym, co pozwala nam tworzyć firmę. Nasz sukces jest przecież połączony z Twoim. ESG Group jest znakomitym miejscem do budowania satysfakcjonującej i pomyślnej kariery, niezależnie od ścieżki zawodowej, jaką wybierasz. Przyjdź tworzyć ESG Group razem z nami!

Rekrutujemy pod numerem telefonu: +48 788 063 666 lub napisz do nas: hr@esgsolutions.eu

Możliwość komentowania została wyłączona.