Monter rusztowań – w trosce o bezpieczeństwo

Monter rusztowań – w trosce o bezpieczeństwo

Zacznijmy od podstawowych informacji, monter rusztowań jest oficjalnym zawodem sklasyfikowanym w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Jeżeli planujemy zajmować się tego typu pracami musimy posiadać odpowiednie do tego uprawnienia.

Przystąpić do kursu może oczywiście każdy, pod warunkiem osiągnięcia pełnoletności i przejścia badań lekarskich które mają stwierdzić czy nie ma przeciwwskazań do pracy na wysokościach ponieważ jest to nieodłączny element tego typu pracy.

Podstawowe informacje o kursie

Niezbędną do pracy wiedzę zdobywamy na szkoleniu, natomiast samo uprawnienie do wykonywania tego typu prac uzyskuje się poprzez zdanie egzaminu przeprowadzanego przez komisję, którą powołuje Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Należy pamiętać, że ośrodek który prowadzi szkolenie musi posiadać potwierdzenie z IMBiGS które uprawnia do prowadzenia takich szkoleń.

Kurs dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej poznajemy: 

  • elementy i rodzaje rusztowań
  • zasady łączenia rusztowań
  • normy bezpieczeństwa oraz przepisy i regulacje prawne

Szkolenie praktyczne z kolei powinno uwzględniać:

  • pokaz i objaśnienie całego procesu pracy
  • próbne wykonywanie procesu pracy przez montera
  • samodzielną pracę montera pod nadzorem
  • sprawdzenie i ocenę sposobu wykonywania pracy przez montera.

W trakcie tego szkolenia kursant informowany jest w jaki sposób ma używać środków ochrony indywidualnej. Finalnie, zdanie egzaminu prowadzi do uzyskania przez nas uprawnień wpisanych w książkę operatora maszyn roboczych z wpisem “rusztowania budowlano-montażowe metalowe”.

Czy zyskujemy coś, na wyrobieniu uprawnień monterskich?

Oczywiście, że tak, już samo jak poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności daje nam wiele a zwłaszcza tych potwierdzonych certyfikatami czy zwyczajnie uprawnieniami. Dla pracodawcy oznaczają one, że jako potencjalny pracownik posiadamy już wiedzę niezbędną do montowania rusztowań zgodnie z zasadami bezpieczeństwa BHP (QHSE). Z perspektywy pracownika z kolei każde dodatkowe uprawnienie i potwierdzone umiejętności umacniają jego pozycję w ekipie budowlanej a co za tym idzie zwiększa on swoją wartość na rynku pracy.

Należy pamiętać też o tym, że zdobyte uprawnienia montera pozwalają nam pracować nie tylko w branży budowlanej. Tego typu konstrukcje są rozkładane podczas renowacji zabytków czy w trakcie budowy scen na wszelkiego rodzaju imprezach zatem znacznie poszerzają one nasze możliwości na pozyskanie pracy.

ESG Group

Jeśli masz jakieś pytania, eksperci z ESG Group są tutaj, aby pomóc! Zapoznaj się z naszą ofertą lub skontaktuj się z nami, aby umówić się na bezpłatną konsultację, podczas której odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy znaleźć rozwiązanie, którego potrzebujesz.

Czekamy na Państwa pod numerem telefonu: +48 91 887 61 26 

W celu poznania szczegółów prosimy również o kontakt mailowy: office@esgsolutions.pl 

Szukasz pracy?

W ESG wierzymy, że to ludzie są kluczem naszego długofalowego sukcesu oraz że talent jest w każdym. Dlatego właśnie dostarczamy naszym pracownikom narzędzi, wskazówek i możliwości, których potrzebują aby się rozwijać oraz osiągać sukces w pracy i życiu. Udzielanie wsparcia, dzięki któremu możesz realizować swój potencjał oraz osiągać osobiste cele jest tym, co pozwala nam tworzyć firmę. Nasz sukces jest przecież połączony z Twoim. ESG Group jest znakomitym miejscem do budowania satysfakcjonującej i pomyślnej kariery, niezależnie od ścieżki zawodowej, jaką wybierasz. Przyjdź tworzyć ESG Group razem z nami!

Rekrutujemy pod numerem telefonu: +48 662 483 040; lub napisz do nas: hr@esgsolutions.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.