QHSE – Globalne podejście do bezpieczeństwa

QHSE – Globalne podejście do bezpieczeństwa

QHSE staje się fundamentem dla każdego projektu co jednocześnie oznacza zwiększenie świadomości ludzi w zakresie bezpieczeństwa pracy w sposób globalny.

Zacznijmy jednak od podstaw, czyli od wyjaśnienia skrótu QHSE – ( z języka angielskiego Quality – Jakość, Health – Zdrowie, Safety – Bezpieczeństwo, Environment – Środowisko . Często też spotykane jako zwyczajnie HSE.

Kiedy znamy już te cztery komponenty czas wyjaśnić ich przekaz. Wypadki w miejscu pracy są w większości spowodowane błędami ludzkimi i można ich uniknąć poprzez odpowiedzialne zarządzanie. Zarządzanie każdym projektem i na każdym jego etapie.

Środowisko staje się tutaj nowym i fundamentalnym elementem jeżeli chodzi o zakres prac począwszy od samego projektu po wykonanie i dbałość o nie leży to w obowiązkach firmy wykonującej dane prace.

Zasady QHSE

Są one definiowane indywidualnie przez każdą firmę zgodnie z jej działalnością natomiast opierają się one na konkretnych filarach:

  • zapobieganie urazom fizycznym pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznego środowiska pracy i ciągłe monitorowanie na każdym etapie pracy
  • regularne szkolenie i uświadamianie pracowników w zakresie ryzyka związanego z wykonywaniem danej pracy w celu zapobiegania wypadkom
  • ochrona środowiska poprzez działania eliminujące jakiekolwiek szkody dla środowiska w danym projekcie
  • optymalizacja wykorzystywania zasobów naturalnych 
  • wysoka jakość usług jako standard każdego profesjonalisty

Wdrożenie QHSE i korzyści jakie za tym idą

QHSE jest wielkim krokiem w stronę ograniczenia ryzyka. Natomiast nie każda firma decyduje się na prowadzenie planu HSE ze względu na duży wysiłek jaki za tym idzie. Jest on bowiem żyjącym dokumentem. Powstaje przed rozpoczęciem jeszcze prac projektowych i zmienia się wraz z rozwojem danego projektu a ten proces wygląda mniej więcej tak:

  • Menedżerowie projektu po otrzymaniu szczegółowego zakresu prac od klienta poddają go dokładnej analizie i wyciągają z nich informacje HSE 
  • przekazują plan ze wszystkimi rysunkami do zespołu projektowego w celu przedyskutowania go na wstępnym spotkaniu przed rozpoczęciem prac
  • następnie ma miejsce opublikowanie i dbanie o przestrzeganie planu w miejscu działań, dokładne egzekwowanie wszystkich elementów planu na etapie projektowania i podczas pracy
  • dokumentowanie i raportowanie stanu bezpieczeństwa, korygowanie planu gdy zmienia się zakres prac, upewnianie się, że pracownicy zostali przeszkoleni do wykonywania określonych dla nich zadań. 

Celem takiego sposobu planowania i monitorowania jest mobilizowanie menedżera projektu lub osoby odpowiedzialnej do analizy różnych aspektów pracy przez cały cykl życia projektu. Plan HSE pozwala ocenić zagrożenia na stanowisku pracy. Bez niepotrzebnych opóźnień wynikających z braku odpowiedniego personelu, brakujących środków ochrony indywidualnej oraz bez incydentów i wypadków.

Jedną z wymówek tłumaczącą brak planu HSE jest nieznajomość wymagań HSE przez klienta i niechęć do poświęcania czasu i środków na jego tworzenie. Jednakowoż stosunek poniesionych nakładów na HSE do potencjalnych możliwych kosztów związanych z opóźnieniem czy wypadkiem wynosi 1 do 10. Czyli krótko mówiąc wydane 10.000 PLN na poprawę bezpieczeństwa może nam pozwolić uniknąć kosztów. Nawet do 100.000 PLN które mogą się pojawić podczas nieprzewidzianych wcześniej incydentów podczas realizacji projektu.  

Podsumowywując, zasady QHSE skłaniają nas do bardziej skrupulatnego i odpowiedzialnego podejścia do projektu. Biorąc także pod uwagę jego wpływ na środowisko. Ma na celu utrzymanie świadomości i bezpieczeństwa wszystkich zaangażowanych w dane prace i na każdym etapie projektu – Zrób to dobrze za pierwszym razem.

ESG Group

Jeśli masz jakieś pytania, eksperci z ESG Group są tutaj, aby pomóc! Zapoznaj się z naszą ofertą lub skontaktuj się z nami, aby umówić się na bezpłatną konsultację, podczas której odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy znaleźć rozwiązanie, którego potrzebujesz.

Czekamy na Państwa pod numerem telefonu: +48 91 887 61 26 

W celu poznania szczegółów prosimy również o kontakt mailowy: office@esgsolutions.pl 

Szukasz pracy?

W ESG wierzymy, że to ludzie są kluczem naszego długofalowego sukcesu oraz że talent jest w każdym. Dlatego właśnie dostarczamy naszym pracownikom narzędzi, wskazówek i możliwości, których potrzebują aby się rozwijać oraz osiągać sukces w pracy i życiu. Udzielanie wsparcia, dzięki któremu możesz realizować swój potencjał oraz osiągać osobiste cele jest tym, co pozwala nam tworzyć firmę. Nasz sukces jest przecież połączony z Twoim. ESG Group jest znakomitym miejscem do budowania satysfakcjonującej i pomyślnej kariery, niezależnie od ścieżki zawodowej, jaką wybierasz. Przyjdź tworzyć ESG Group razem z nami!

Rekrutujemy pod numerem telefonu: +48 662 483 040; lub napisz do nas: hr@esgsolutions.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.