QHSE / HSE

QHSE / HSE - Globalne podejście do bezpieczeństwa

QHSE / HSE – Globalne podejście do bezpieczeństwa

QHSE / HSE – Globalne podejście do bezpieczeństwa

QHSE staje się fundamentem dla każdego projektu co jednocześnie oznacza zwiększenie świadomości ludzi w zakresie bezpieczeństwa pracy w sposób globalny.

Zacznijmy jednak od podstaw, czyli od wyjaśnienia skrótu QHSE – ( z języka angielskiego Quality – Jakość, Health – Zdrowie, Safety – Bezpieczeństwo, Environment – Środowisko ), często też spotykane jako zwyczajnie HSE.

Kiedy znamy już te cztery komponenty czas wyjaśnić ich przekaz – wypadki w miejscu pracy są w większości spowodowane błędami ludzkimi i można ich uniknąć poprzez odpowiedzialne zarządzanie każdym projektem i na każdym jego etapie.

Środowisko staje się tutaj nowym i fundamentalnym elementem jeżeli chodzi o zakres prac począwszy od samego projektu po wykonanie i dbałość o nie leży to w obowiązkach firmy wykonującej dane prace.

Zasady QHSE

Są one definiowane indywidualnie przez każdą firmę zgodnie z jej działalnością natomiast opierają się one na konkretnych filarach:

  • zapobieganie urazom fizycznym pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznego środowiska pracy i ciągłe monitorowanie na każdym etapie pracy
  • regularne szkolenie i uświadamianie pracowników w zakresie ryzyka związanego z wykonywaniem danej pracy w celu zapobiegania wypadkom
  • ochrona środowiska poprzez działania eliminujące jakiekolwiek szkody dla środowiska w danym projekcie
  • optymalizacja wykorzystywania zasobów naturalnych 
  • wysoka jakość usług jako standard każdego profesjonalisty

Wdrożenie HSE i korzyści jakie za tym idą

QHSE jest wielkim krokiem w stronę ograniczenia ryzyka natomiast nie każda firma decyduje się na prowadzenie planu HSE ze względu na duży wysiłek jaki za tym idzie. Jest on bowiem żyjącym dokumentem, powstaje przed rozpoczęciem jeszcze prac projektowych i zmienia się wraz z rozwojem danego projektu a ten proces wygląda mniej więcej tak:

  • Menedżerowie projektu po otrzymaniu szczegółowego zakresu prac od klienta poddają go dokładnej analizie i wyciągają z nich informacje HSE 
  • przekazują plan ze wszystkimi rysunkami do zespołu projektowego w celu przedyskutowania go na wstępnym spotkaniu przed rozpoczęciem prac
  • następnie ma miejsce opublikowanie i dbanie o przestrzeganie planu w miejscu działań, dokładne egzekwowanie wszystkich elementów planu na etapie projektowania i podczas pracy
  • dokumentowanie i raportowanie stanu bezpieczeństwa, korygowanie planu gdy zmienia się zakres prac, upewnianie się, że pracownicy zostali przeszkoleni do wykonywania określonych dla nich zadań. 

Celem takiego sposobu planowania i monitorowania jest mobilizowanie menedżera projektu lub osoby odpowiedzialnej do analizy różnych aspektów pracy przez cały cykl życia projektu. Plan HSE pozwala ocenić zagrożenia na stanowisku pracy, bez niepotrzebnych opóźnień wynikających z braku odpowiedniego personelu, brakujących środków ochrony indywidualnej oraz bez incydentów i wypadków.

Jedną z wymówek tłumaczącą brak planu HSE jest nieznajomość wymagań HSE przez klienta i niechęć do poświęcania czasu i środków na jego tworzenie. Jednakowoż stosunek poniesionych nakładów na HSE do potencjalnych możliwych kosztów związanych z opóźnieniem czy wypadkiem wynosi 1 do 10. Czyli krótko mówiąc wydane 10.000 PLN na poprawę bezpieczeństwa może nam pozwolić uniknąć kosztów nawet do 100.000 PLN które mogą się pojawić podczas nieprzewidzianych wcześniej incydentów podczas realizacji projektu.  

Podsumowywując zasady QHSE skłaniają nas do bardziej skrupulatnego i odpowiedzialnego podejścia do projektu biorąc także pod uwagę jego wpływ na środowisko. Ma na celu utrzymanie świadomości i bezpieczeństwa wszystkich zaangażowanych w dane prace i na każdym etapie projektu – Zrób to dobrze za pierwszym razem.

obsługa klienta

Rzetelna obsługa klienta to nasz priorytet, w razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z zespołem wykwalifikowanych specjalistów, którzy z pewnością udzielą Państwu odpowiedzi na każde pytanie. Służymy wiedzą oraz wszelkimi narzędziami do realizacji Państwa projektów w zakresie naszej oferty.

Zapraszamy do kontaktu od poniedziałku do piątku od 8 rano do 16 po południu.

team2

Polska

(+48) 91 887 61 26

Szwecja

(+48) 91 887 61 26

Niemcy

(+49) 175 448 3097

Norwegia

(+47) 402 35 041

Zapraszamy do kontaktu: (+48) 91 887 61 26 / office@esgsolutions.pl

GRUPA E.S.G.

E.S.G. Sp. z o.o.
Plac Rodła 8, lok. 1907
70-419 Szczecin, Poland
tel: (+48) 91 887 61 26

 

ESG Norge AS
Hoffsveien 15,
0275 Oslo, Norway
tel: (+47) 402 35 041

 

ESG Gerüstbau GmbH 
Karl Liebknecht Str. 6,
17321 Löcknitz
tel: (+49) 175 448 3097

 

ESG Sweden AB
Hundlokegränd 10
165 70 HÄSSELBY
Stockholm län, Stockholm kommun

KSIĘGOWOŚĆ

E.S.G. Accounting Sp. z o.o.
ul. Plac Rodła 8, lok. 1907,
70-419 Szczecin
tel: (+48) 728 258 888

REKRUTACJA

E.S.G. Work Sp. z o.o. Sp.k.
ul. Plac Rodła 8, lok. 1907,
70-419 Szczecin
tel: (+48) 662 483 040

CENTRUM SZKOLENIOWE

E.S.G. Consulting Sp. z o.o.
Plac Rodła 8, lok. 1907,
70-419 Szczecin, Poland
tel: (+48) 694 890 551