Rodzaje rusztowań wykorzystywanych w pracach budowlanych
Prowadzenie prac na wysokości wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i stabilnej powierzchni niezbędnej do wykonywania różnych rodzajów czynności. Przy robotach budowlanych związanych z wykańczaniem elewacji, instalacją różnych elementów, takich jak balustrady, barierki czy systemy odprowadzające wodę deszczową, a także wszelkiego typu remontach, modernizacjach i przebudowach optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z jednego z typów rusztowań budowlanych. Przekonajmy się, jakie są najczęściej używane rodzaje rusztowań i zobaczmy, z czym wiąże się ich eksploatacja.
RUSZTOWANIA ELEWACYJNE
Większość prac budowlanych wykonywanych przy wznoszeniu i wykańczaniu budynków jest realizowana przy pomocy rusztowań elewacyjnych. Są to konstrukcje, które są ustawiane na stabilnym podłożu tuż przy obiekcie, w którym będą prowadzone roboty, a jednocześnie są one kotwione do różnych elementów konstrukcyjnych budynku. Taki rodzaj rusztowań sprawdza się znakomicie tam, gdzie roboty są prowadzone na całej powierzchni elewacji lub jej znacznej części. Dzięki stabilności i dodatkowym zabezpieczeniom zależnym od rodzaju wybranego systemu wszystkie prace mogą być wykonywane szybko i bezpiecznie.
Wśród rusztowań elewacyjnych największą popularnością cieszą się rozmaite systemy modułowe. Rusztowanie tego typu składa się ze stojaków, które stanowią główny element nośny. Są one wyposażone w specjalne węzły montażowe, które pozwalają na zamocowanie pozostałych elementów systemu i budowę odpowiedniej struktury przestrzennej.
Za pomocą umieszczanych w węzłach rygli i wsporników buduje się ramę rusztowania. Jest ona wzmacniana stężeniami, które są odpowiedzialne za nadanie konstrukcji odpowiedniej sztywności. System obejmuje również podesty tworzące powierzchnię, po której można poruszać się podczas pracy i drabinki umożliwiające komunikację między różnymi poziomami, a także barierki zabezpieczające przed upadkiem oraz odpowiednie siatki bezpieczeństwa.
RUSZTOWANIA PRZEJEZDNE
Przy pracach, które są prowadzone na mniejszej wysokości, a jednocześnie wykonywane jedynie na części powierzchni lepszym wyborem mogą być rusztowania przejezdne. Ten rodzaj rusztowań jest wyposażony w kółka jezdne, które umożliwiają przesunięcie konstrukcji w razie takiej potrzeby i zablokowanie jej w wybranym miejscu. Dzięki temu rusztowanie może być przemieszczane wedle potrzeb.
Rusztowania przejezdne pozwalają na pracę z wysokością roboczą sięgającą kilkunastu metrów, w zależności od konkretnego modelu. Sprawdzają się idealnie przy pracach remontowych, wykończeniowych i instalacyjnych. Nadają się także do robót prowadzonych wewnątrz pomieszczeń.
Rusztowania przejezdne są produkowane jako systemy modułowe, choć dostępne są również modele o konstrukcji ramowej. W tym przypadku całe rusztowanie składa się z powtarzalnych elementów w postaci płaskich ram. Są one łączone ze sobą w konstrukcję przestrzenną, po czym wyposażane w podesty oraz drabinki.
RUSZTOWANIA SAMONOŚNE
Kolejnym rodzajem rusztowań są rusztowania samonośne. Systemy tego typu mogą być rozstawiane bez kontaktu z obiektem, wokół którego są wznoszone, a często również bez żadnych podpór zewnętrznych. Masa rusztowania samonośnego jest w całości utrzymywana przez jego konstrukcję. To rozwiązanie jest najczęściej stosowane przy pracach prowadzonych przy takich obiektach jak wieże, różne obiekty inżynierskie np. mosty czy wiadukty. Z rusztowań samonośnych korzysta się również podczas prac wykonywanych przy obiektach zabytkowych oraz we wnętrzach.
ESG Group
Jeśli masz jakieś pytania, eksperci z ESG Group są tutaj, aby pomóc! Zapoznaj się z naszą ofertą lub skontaktuj się z nami, aby umówić się na bezpłatną konsultację, podczas której odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy znaleźć rozwiązanie, którego potrzebujesz.
Czekamy na Państwa pod numerem telefonu: +48 91 887 61 26
W celu poznania szczegółów prosimy również o kontakt mailowy: office@esgsolutions.pl
Szukasz pracy?
W ESG wierzymy, że to ludzie są kluczem naszego długofalowego sukcesu oraz że talent jest w każdym. Dlatego właśnie dostarczamy naszym pracownikom narzędzi, wskazówek i możliwości, których potrzebują aby się rozwijać oraz osiągać sukces w pracy i życiu. Udzielanie wsparcia, dzięki któremu możesz realizować swój potencjał oraz osiągać osobiste cele jest tym, co pozwala nam tworzyć firmę. Nasz sukces jest przecież połączony z Twoim. ESG Group jest znakomitym miejscem do budowania satysfakcjonującej i pomyślnej kariery, niezależnie od ścieżki zawodowej, jaką wybierasz. Przyjdź tworzyć ESG Group razem z nami!
Rekrutujemy pod numerem telefonu: +48 662 483 040; lub napisz do nas: hr@esgsolutions.pl