Certyfikacja w ESG. Co to jest ISO?

ISO – kilka faktów o certyfikacji

Wzrastająca konkurencja wśród przedsiębiorstw znacznie podniosła poprzeczkę jakości produktów i usług. Klienci oczekują jeszcze lepszej jakości, są coraz bardziej świadomi. Decyzje zakupowe konsumentów poprzedzone są dokładnym rekonesansem, porównaniem cen, a także poznaniem opinii osób, które miały już okazję korzystać z danej usługi. Utrzymywanie wysokiego poziomu oferowanych produktów pozwoli zyskać zaufanie i lojalność Klientów. Tylko jak przekonać konsumentów o wyjątkowości produktu – szczególnie gdy dopiero debiutujemy na rynku? Jak utrzymać na stałe wysoką jakość produktów? Jednym z rozwiązań jest certyfikacja ISO. Dziś opowiemy co to jest ISO, jakie korzyści wynikają z wdrożenia certyfikatu.

Co dokładnie oznacza skrót ISO?

Wiele mówi się o certyfikatach ISO, o tym, że warto je zdobyć by wzmocnić pozycję firmy. Zanim jednak przejdziemy do omówienia zalet wdrożenia ISO w firmie, wyjaśnimy co to jest. Rozwinięcie skrótu ISO to International Organization for Standardization. Jest to nazwa międzynarodowej organizacji, która zajmuje się przygotowywaniem norm jakości. Opracowywane przez tę organizację normy dotyczą praktycznie każdej dziedziny. Międzynarodową organizację ISO współtworzą niezależni członkowie – po jednym z każdego państwa. Polskę w ISO reprezentuje Polski Komitet Normatywny. Bardzo istotny jest fakt, że ISO jest organizacją niezależną – nie podlega wpływom przedsiębiorców, korporacji czy rządu.

Czym jest certyfikat?

Tak naprawdę, to certyfikat jest zwieńczeniem całego zbioru działań. Najważniejszą rolą ISO jest określenie norm jakości, jakie obowiązują w danej branży. Przedsiębiorstwo, które dostosuje swoje działania do tych norm uzyskuje certyfikat, co ma potwierdzić wysoką jakość usług i produktów. Dokument, jakim jest certyfikat ISO, wydaje odpowiednia jednostka. Zajmują się tym uprawnione firmy. W Polsce działalność firm akredytujących jest potwierdzona przez PCA czyli Polskie Centrum Akredytacji. Należy pamiętać, że firma akredytująca przeprowadza audyt, nadaje certyfikat i nie może pomagać w przygotowaniu do certyfikacji.

Zalety z wdrożenia certyfikatu ISO

Wdrożenie certyfikatu ISO przynosi firmie wiele korzyści. Najczęściej wymienianą zaletą, jest poprawa wizerunku firmy. Certyfikat potwierdza wysoką jakość produktów lub usług, jakie oferuje dana firma. Klienci darzą firmy z certyfikatem ISO większym zaufaniem, postrzegając je jako bardziej wiarygodne i profesjonalne. Z czego to wynika? Klient dowiadując się, że dane przedsiębiorstwo uzyskało certyfikat, ma świadomość, że ktoś wcześniej sprawdził jakość usług lub produktów oferowanych przez tę firmę. W związku z tym ryzyko rozczarowania produktem zmniejsza się.

Certyfikat przynosi także korzyści wewnętrzne dla przedsiębiorstwa. Wdrożenie wymaga niejednokrotnie wielu szkoleń dla kadry zarządzającej oraz pracowników. Wykonywanie obowiązków zgodnie z określonymi normami i standardami sprawia, że pracownicy są bardziej zaangażowani w pracę. To z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na rozwój firmy. W czasie przygotowań do certyfikacji kładzie się również nacisk na poprawę komunikacji wewnątrz firmy i usprawnienie procesów decyzyjnych.

ISO w ESG Group

Nadrzędnym celem wdrożenia ISO jest zapewnienie, że ESG Group świadczy usługi montażu, modyfikacji i demontażu rusztowań w najwyższej jakości, w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego i zgodnie z wymaganiami przepisów prawnych oraz wymagań klientów. Ponadto system podkreśla znaczenie klienta i pozwala pracownikom wszystkich stanowisk uświadomić, jak ważna jest jakość wykonywanej przez nich pracy, w powiązaniu ze staraniami o maksymalne zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko przy uwzględnieniu bezpiecznych warunków pracy. Dodatkowo wszyscy pracownicy w sposób bezpośredni bądź pośredni przyczyniają się do budowania zadowolenia klienta.

ISO zbudowany jest w oparciu o normę PN-EN ISO 9001:2015 System zarządzania jakością, PN-ISO 45001:2018 System zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy oraz PN-EN ISO 14001:2015 System zarządzania środowiskiem.

ISO zorientowany jest na zaspokojenie potrzeb i oczekiwań klientów, tworząc we właściwy sposób atmosferę motywującą całą załogę do ciągłego doskonalenia swoich działań.

Jakie certyfikaty w ESG Group

9001 – zarządzanie jakością

Standard ISO 9001 stanowi podstawę do opracowania, wdrożenia i certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością. Norma ISO 9001 zawiera wymagania dotyczące systemu, które mają zastosowanie, gdy organizacja potrzebuje wykazać zdolność do ciągłego dostarczania wyrobu spełniającego wymagania klientów.

Dynamika zmian, które dokonują się we współczesnej gospodarce oraz rosnąca świadomość i wymagania konsumentów, wymuszają na współczesnych organizacjach nieustanne podnoszenie jakości produktów i usług. Przede wszystkim najbardziej popularnymi narzędziami wspierającymi procesy decyzyjne są wydajne systemy zarządzania zbudowane na podstawie międzynarodowych norm.


14001 – zarządzanie środowiskowe

ISO 14001 to przede wszystkim wiodący standard dotyczący systemów zarządzania środowiskowego. Funkcjonuje w oparciu o międzynarodowe standardy i stanowi potwierdzenie konsekwentnego wdrażania wszystkich elementów zmierzających do maksymalnego ograniczenia negatywnego wpływu organizacji na środowisko.

Celem wdrożenia systemu środowiskowego opartego na normie ISO 14001 jest ciągłe doskonalenie i poprawa efektów działalności środowiskowej oraz przygotowanie do reagowania w przypadku zagrożenia ekologicznego.


45001 – zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy

ISO 45001 czyli systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Standard wydany w marcu 2018 roku przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Norma charakteryzuje wymagania odnoszące się do systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy (tj. BHP). Swoim zakresem obejmuje zarówno praktyczne podejście, które przekłada się na bezpieczeństwo ludzi i przedsiębiorstwa, jak również wytyczne dotyczące jej stosowania. By mogło być w sposób ciągły monitorowane i optymalizowane w obszarze BHP. Dzięki takim działaniom zapewniającym bezpieczeństwo w miejscach pracy, przedsiębiorstwa podnoszą swoją konkurencyjność na rynku oraz poprawiają swój wizerunek „w oczach” pracowników oraz klientów.

Kilka zdjęć ze spotkania przed audytem ISO w ESG Group

ESG Group

Jeśli masz jakieś pytania, eksperci z ESG Group są tutaj, aby pomóc! Zapoznaj się z naszą ofertą lub skontaktuj się z nami, aby umówić się na bezpłatną konsultację, podczas której odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy znaleźć rozwiązanie, którego potrzebujesz.

Czekamy na Państwa pod numerem telefonu: +48 91 887 61 26 

W celu poznania szczegółów prosimy również o kontakt mailowy: office@esgsolutions.eu 

Szukasz pracy?

W ESG wierzymy, że to ludzie są kluczem naszego długofalowego sukcesu oraz że talent jest w każdym. Dlatego właśnie dostarczamy naszym pracownikom narzędzi, wskazówek i możliwości, których potrzebują aby się rozwijać oraz osiągać sukces w pracy i życiu. Udzielanie wsparcia, dzięki któremu możesz realizować swój potencjał oraz osiągać osobiste cele jest tym, co pozwala nam tworzyć firmę. Nasz sukces jest przecież połączony z Twoim. ESG Group jest znakomitym miejscem do budowania satysfakcjonującej i pomyślnej kariery, niezależnie od ścieżki zawodowej, jaką wybierasz. Przyjdź tworzyć ESG Group razem z nami!

Rekrutujemy pod numerem telefonu: +48 662 483 040; lub napisz do nas: hr@esgsolutions.eu

Możliwość komentowania została wyłączona.