Historia rusztowań

Historia rusztowań; Sięgając nieba

Historia rusztowań. Rusztowania to częsty widok na placach budowy i do uzyskiwania dostępu do trudno dostępnych miejsc, takich jak dachy lub wielopiętrowe budynki, zarówno w miastach, jak i na wsi. Tak znana obecność w naszym codziennym życiu, że większość z nas zwykle nie zastanawia się nad tym!

Rusztowania były używane w całej historii, odkąd zbudowano pierwsze konstrukcje, ale kiedy dokładnie to było i jaka jest historia rusztowań? Tutaj odkrywamy historię rusztowań i badamy, w jaki sposób stało się ono niezastąpionym, nieocenionym instrumentem, jakim jest dzisiaj.

Najwcześniejsze rusztowanie

Archeolodzy znaleźli dowody na istnienie rusztowań obok paleolitycznych malowideł naskalnych w Lascaux w regionie Dordogne we Francji, które powstały 17 000 lat temu. Gniazda w ścianach świadczą o tym, że ludzie paleolitu wymyślili konstrukcję przypominającą rusztowanie, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc malowideł. Tak narodziło się rusztowanie.

Istnieją również dowody sugerujące, że starożytni Egipcjanie używali drewnianych rusztowań do tworzenia budynków związanych z piramidami. Grecki historyk Herodot napisał:

„Na początku (piramida) była zbudowana ze stopni, jak schody… Kamienie przeznaczone do budowy piramid były podnoszone za pomocą krótkiego drewnianego rusztowania. W ten sposób były podnoszone z ziemi na pierwszy stopień schodów; tam układano je na innym rusztowaniu, za pomocą którego wzniesiono je na drugi stopień…. Wykańczanie rozpoczęto od góry i kontynuowano w dół do najniższego poziomu”.

Z biegiem czasu mnisi w czasach średniowiecznych byli specjalnie szkoleni do budowania opactw i kościołów przy użyciu rusztowań. Trend „mnichów na rusztowaniach” utrzymywał się aż do XX wieku.

Rusztowania w czasach nowożytnych

Dopiero na początku XX wieku wprowadzono metalowe rury rusztowania, jakie znamy dzisiaj. Przed tą datą odcinki bambusa połączone razem z liną konopną były szeroko stosowane jako metoda tworzenia i wznoszenia rusztowań. Choć lekki, bambus był wystarczająco wytrzymały, aby utrzymać ciężar pracowników i sprzętu, a jego waga i trwałość oznaczają, że do montażu rusztowania i umieszczenia go na miejscu nie są potrzebne żadne maszyny. Praktyka używania liny do wiązania drewnianych słupów w celu stworzenia konstrukcji rusztowania jest nadal stosowana we wszystkich krajach wschodnich. Nawet w niektórych częściach Hiszpanii i Włoch.

W 1900 roku dżentelmen o nazwisku Daniel Palmer-Jones czyli pieszczotliwie nazywany „dziadkiem rusztowań”. Zdał sobie sprawę, że nowo wprowadzone metalowe słupy do rusztowań miały tendencję do ślizgania się, gdy były związane linami. Stwierdził, że zestaw standardowych mocowań byłby lepszym sposobem zabezpieczenia zarówno drewnianych, jak i metalowych słupów. Po wielu eksperymentach z różnymi sukcesami ostatecznie wymyślił „Szybkie rusztowania”, które stanowiły podstawę firmy Patent Rapid Scaffold Tie. Wynalazek doprowadził nawet do tego, że w 1913 roku firma otrzymała kontrakt na przebudowę Pałacu Buckingham. Przebudowę przy użyciu ich nowego systemu rusztowań!

Wynalezienie uniwersalnego łącznika

Projekt mocowań Palmer-Jones był dalej rozwijany i sześć lat po pierwszym prototypie stworzono „Udoskonalony uniwersalny łącznik”. Łącznik, który wkrótce stał się standardowym wzorem stosowanym w branży rusztowań aż do dnia dzisiejszego. Rewolucyjnym etapem w historii rusztowań było użycie dwucalowych rur wodociągowych. Standaryzacja wymiarów i części prowadzi do większego bezpieczeństwa i stabilności (które są warunkiem wstępnym rusztowania!). Wraz z nimi nowe techniki, takie jak stężenia ukośne, pomogły we wzmocnieniu konstrukcji dostępowych i pomogły poprawić stabilność, zwłaszcza w przypadku wysokich budynków. Te innowacje w rusztowaniach naprawdę zrewolucjonizowały nasze sylwetki na tle nieba. Stalowe słupy prowadzą do mocniejszych konstrukcji, które można budować wyżej niż kiedykolwiek wcześniej .

Pomimo wielu nowoczesnych ulepszeń, istnieje wiele starych praktyk roboczych nadal widocznych w branży rusztowań. Rusztowania stosowane w przeszłości są nadal używane.

Budownictwo i rusztowania w czasach nowożytnych

Okropności II wojny światowej sprawiły, że ogromne obszary Europy zostały zbombardowane, a całe miasta wymagały odbudowy. Ponowne odbudowanie krajów było ogromną pracą i prawdziwym boomem dla robotników i pracowników budowlanych, ponieważ wokół było więcej pracy niż wykwalifikowanych rzemieślników. Wiele miejsc zatrudniało niewykwalifikowanych robotników do nauki jako niewykwalifikowanych praktykantów na rusztowaniach, a bezpieczeństwo było ogromnym problemem. 

Obecnie obowiązują nas surowe przepisy pracy, które nadal kształtują sposób funkcjonowania branży rusztowań i zapewniają, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Wszyscy nasi pracownicy posiadają ważne uprawnienia, a każda załoga jest prowadzona przez wysoce wykwalifikowanego i zaawansowanego montera rusztowań.

Ta historia rusztowań z pewnością otwiera oczy i pokazuje nam, jak rozwijała się branża na przestrzeni lat. Mamy nadzieję, że czytanie jej sprawiło ci tyle samo radości, co nam jej badanie!

ESG Group

Jeśli masz jakieś pytania, eksperci z ESG Group są tutaj, aby pomóc! Zapoznaj się z naszą ofertą lub skontaktuj się z nami, aby umówić się na bezpłatną konsultację, podczas której odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy znaleźć rozwiązanie, którego potrzebujesz.

Czekamy na Państwa pod numerem telefonu: +48 91 887 61 26 

W celu poznania szczegółów prosimy również o kontakt mailowy: office@esgsolutions.eu 

Szukasz pracy?

W ESG wierzymy, że to ludzie są kluczem naszego długofalowego sukcesu oraz że talent jest w każdym. Dlatego właśnie dostarczamy naszym pracownikom narzędzi, wskazówek i możliwości, których potrzebują aby się rozwijać oraz osiągać sukces w pracy i życiu. Udzielanie wsparcia, dzięki któremu możesz realizować swój potencjał oraz osiągać osobiste cele jest tym, co pozwala nam tworzyć firmę. Nasz sukces jest przecież połączony z Twoim. ESG Group jest znakomitym miejscem do budowania satysfakcjonującej i pomyślnej kariery, niezależnie od ścieżki zawodowej, jaką wybierasz. Przyjdź tworzyć ESG Group razem z nami!

Rekrutujemy pod numerem telefonu: +48 788 063 666 lub napisz do nas: hr@esgsolutions.eu

Możliwość komentowania została wyłączona.