Jak prawidłowo rozstawić rusztowanie?

Jak zbudowane jest rusztowanie?

Wśród konstrukcji budowlanych wyróżniamy trzy najpopularniejsze rodzaje: rusztowanie elewacyjne, modułowe oraz jezdne, zwane również przejezdnymi. Posiadają one wiele elementów wspólnych, niemniej każdy z tych systemów składa się z pewnych części indywidualnych dla swojego rodzaju. Do podstawowych składowych rusztowań zaliczamy: podkłady i podstawki, ramy, pomosty (wraz z pomostami komunikacyjnymi, umożliwiającymi poruszanie się po różnych kondygnacjach rusztowania) oraz pionowe stężenia.

Wyżej wymienione elementy odpowiadają za konstrukcję rusztowań. Niemniej jednak, aby wykorzystanie tych systemów było bezpieczne, konieczne jest zamontowanie części utrudniających upadek z wysokości. Do takich elementów zależą: poręcze, krawężniki, ramki, oraz konsole wraz z ich podporami. Rusztowania jezdne, z racji swojej mobilności, zwykle są nieco niższe. Są również wyposażone w specjalne kółka z blokadami bezpieczeństwa, które umożliwiają ich łatwe przemieszczanie.

Rusztowanie – jak przebiega montaż?

Montaż rusztowania rozpoczynamy od przygotowania podłoża, na którym będziemy ustawiać rusztowanie. Przygotowanie to polega na utwardzeniu terenu. Drugim krokiem jest ustawienie podkładów i podstawek w odpowiedniej odległości, odpowiadającej dystansowi między ramami rusztowania. Kolejnym krokiem jest połączenie ram za pomocą poręczy i stężeń w taki sposób, aby tworzyły szkielet. Stężenia są ukośnymi elementami konstrukcji, stabilizującymi cały system. Do powstałego szkieletu konstrukcji należy przymocować pomsty, po których będziemy się poruszać.

Jak już wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, zabezpieczenia są nieodzownym elementem każdego rusztowania, gdyż znacznie zmniejszają ryzyko upadku z dużej wysokości. Poręcze montowane są w przestrzeni zewnętrznej rusztowania oraz jeżeli odległość od ściany do pomostu jest większa niż 20 cm, należy zamontować również poręcze od wewnętrznej części rusztowania. Krawężniki, ramki, oraz konsole są kolejnymi zabezpieczeniami, które minimalizują ryzyko wypadku. Aby dodatkowo ochronić osoby znajdujące się zarówno na rusztowaniu, jak i w jego okolicy, istnieje możliwość zamontowania specjalnych siatek oraz daszków. Elementy te osłaniają teren na placu budowy przed spadającymi z góry odłamkami elewacji, materiałami budowlanymi czy nawet narzędziami.

Montaż rusztowań – jakie uprawnienia są potrzebne?

Mimo że rusztowania są powszechnie wykorzystywane przez osoby prywatne, np. do budowy domów mieszkalnych, ludzie, nieposiadający odpowiednich uprawnień, nie powinni zajmować się ich montażem. Aby być posiadaczem stosownego świadectwa oraz wpisu do książki operatora, które dają prawo do montażu rusztowań, należy przejść odpowiednie szkolenia oraz uzyskać pozytywny wyniku z testu po jego przebiegu.

Świadectwo oraz wpis nie są jedynymi dokumentami dopuszczającymi do legalnego rozstawiania rusztowania. Oprócz tego monter musi być posiadaczem aktualnych badań lekarskich. Potwierdzają one, że jest on zdolny do pracy na wysokości, oraz przejść odpowiednie szkolenia BHP. Mimo że wiele rusztowań opiera się na podobnym schemacie, monter powinien dobrze poznać wszystkie składane przez niego systemy. Tak, aby po rozłożeniu konstrukcje umożliwiały bezpieczne poruszanie się po nich, bez żadnych obaw o upadek z wysokości.

ESG Group

Jeśli masz jakieś pytania, eksperci z ESG Group są tutaj, aby pomóc! Zapoznaj się z naszą ofertą lub skontaktuj się z nami, aby umówić się na bezpłatną konsultację, podczas której odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy znaleźć rozwiązanie, którego potrzebujesz.

Czekamy na Państwa pod numerem telefonu: +48 91 887 61 26 

W celu poznania szczegółów prosimy również o kontakt mailowy: office@esgsolutions.pl 

Szukasz pracy?

W ESG wierzymy, że to ludzie są kluczem naszego długofalowego sukcesu oraz że talent jest w każdym. Dlatego właśnie dostarczamy naszym pracownikom narzędzi, wskazówek i możliwości, których potrzebują aby się rozwijać oraz osiągać sukces w pracy i życiu. Udzielanie wsparcia, dzięki któremu możesz realizować swój potencjał oraz osiągać osobiste cele jest tym, co pozwala nam tworzyć firmę. Nasz sukces jest przecież połączony z Twoim. ESG Group jest znakomitym miejscem do budowania satysfakcjonującej i pomyślnej kariery, niezależnie od ścieżki zawodowej, jaką wybierasz. Przyjdź tworzyć ESG Group razem z nami!

Rekrutujemy pod numerem telefonu: +48 788 063 666 lub napisz do nas: hr@esgsolutions.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.