Jak zostać monterem rusztowań?

Jak zostać monterem rusztowań?

Jakie uprawnienia trzeba posiadać? Kto wydaje uprawnienia dla montera rusztowań? Na czym polega praca montera? Zobacz co warto wiedzieć.

Co robi monter rusztowań?

Monter rusztowań najprościej mówiąc jest pracownikiem budowlanym. Jego głównym zadaniem jest montaż i demontaż różnego typu rusztowań budowlanych.

Jak wygląda praca montera rusztowań?

Praca montera składa się głównie z:

  • doboru elementów do rusztowania
  • sprawdzeniu jakości elementów rusztowań
  • przygotowania terenu pod rusztowanie
  • ustawianiu rusztowań na placu budowy
  • montażu rusztowania
  • łączeniu poszczególnych elementów rusztowania
  • układaniu pomostów roboczych
  • zabezpieczaniu całej konstrukcji

Monter rusztowań to też zagrożenia

Praca montera rusztowań zazwyczaj, odbywa się na wysokości. Bardzo często też na zewnątrz w zmiennych i niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Wiąże się to z różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Monterzy rusztowań narażeni są m.in. na:

  • urazy w wyniku stosowania narzędzi 
  • upadek z wysokości
  • urazy podczas podnoszenia lub przenoszenia elementów konstrukcyjnych
  • na warunki atmosferyczne

Monter rusztowań: jakie uprawnienia?

Osoba pracująca przy rusztowaniach powinna posiadać uprawnienia montażysty rusztowań. Ważne aby wiedzieć, że pracownicy odpowiedzialni zarówno za podawanie i odbiór poszczególnych elementów konstrukcji, jak i przygotowywanie terenu, nie muszą spełniać wspomnianych wymagań. Pamiętać jednak należy, że ich praca odbywa się pod okiem osób, które mają prawo do stawiania rusztowań.

Kto wydaje uprawnienia aby móc zostać monterem rusztowań?

Uprawnienia montera rusztowań wydawane są przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Na początku trzeba odbyć specjalne szkolenie. Jego cena zależy od miejsca szkolenia czyli ośrodka, w którym będzie prowadzone szkolenie.

Szkolenie jest organizowane nie tylko przez wyżej wymienioną placówkę, ale również przez inne jednostki, które zostały do tego upoważnione. Do takich jednostek należą np.:

  • Centra Kształcenia Zawodowego 
  • Zakłady Doskonalenia Zawodowego
  • Ośrodki Szkolenia Maszyn Budowlanych
  • inne firmy szkoleniowe na terenie całej Polski

Szkolenie zawsze kończy się egzaminem, który odbywa się przed Komisją. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Zdanie egzaminu skutkuje wydaniem Książki operatora maszyn roboczych, czyli książeczki nadającej nam uprawnienia montera rusztowań.

Uczestnicy kursu muszą mieć ukończone 18 lat. Oprócz tego wymagane jest również minimum podstawowe wykształcenie oraz aktualne zaświadczenie lekarskie potwierdzające możliwość wykonywania prac na wysokości powyżej 3 m. Uprawnienia montera rusztowań są wydawane bezterminowo. Oczywiście można je stracić w każdej chwili np. w wyniku pracy pod wpływem alkoholu.

ESG Group

Jeśli masz jakieś pytania, eksperci z ESG Group są tutaj, aby pomóc! Zapoznaj się z naszą ofertą lub skontaktuj się z nami, aby umówić się na bezpłatną konsultację, podczas której odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy znaleźć rozwiązanie, którego potrzebujesz.

Czekamy na Państwa pod numerem telefonu: +48 91 887 61 26 

W celu poznania szczegółów prosimy również o kontakt mailowy: office@esgsolutions.pl 

Szukasz pracy?

W ESG wierzymy, że to ludzie są kluczem naszego długofalowego sukcesu oraz że talent jest w każdym. Dlatego właśnie dostarczamy naszym pracownikom narzędzi, wskazówek i możliwości, których potrzebują aby się rozwijać oraz osiągać sukces w pracy i życiu. Udzielanie wsparcia, dzięki któremu możesz realizować swój potencjał oraz osiągać osobiste cele jest tym, co pozwala nam tworzyć firmę. Nasz sukces jest przecież połączony z Twoim. ESG Group jest znakomitym miejscem do budowania satysfakcjonującej i pomyślnej kariery, niezależnie od ścieżki zawodowej, jaką wybierasz. Przyjdź tworzyć ESG Group razem z nami!

Rekrutujemy pod numerem telefonu: +48 662 483 040; lub napisz do nas: hr@esgsolutions.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.