Monter rusztowań – Jakie uprawnienia?

Monter rusztowań – jakie uprawnienia musisz posiadać?

Praca jako monter rusztowań to ścieżka zawodowa, która cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem. Powodem jest przede wszystkim dynamiczny rozwój przemysłu i duże zapotrzebowanie na polskich specjalistów na rynku zagranicznym a co za tym idzie wysokie wynagrodzenie. Profesjonalne przygotowanie odpowiedniego rusztowania, zapewnia specjalistom możliwość sprawnego przeprowadzenia wszystkich prac bez ryzyka groźnych wypadków. Duże zapotrzebowanie na monterów rusztowań czyni ten zawód niezwykle atrakcyjnym. Należy jednak pamiętać, że duża odpowiedzialność spoczywa na barkach montera, który na to stanowisko musi zdobyć odpowiednie uprawnienia. Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

Uprawnienia do montażu i demontażu rusztowań.

Uprawnienia do montażu i demontażu rusztowań są wydawane w Polsce przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Po ich uzyskaniu specjalista zachowuje je dożywotnio – bez konieczności regularnego odnawiania licencji. 

Decydując się na szkolenie montera rusztowań, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych wymogach. Kandydat nie może się zmagać z lękiem wysokości. Musi być osobą pełnoletnią, sprawną fizycznie oraz posiadającą zaświadczenie od lekarza o możliwości pracy na wysokościach. Każda osoba spełniająca te wymogi może zapisać się na kurs. Nie wymaga się bowiem wcześniejszego doświadczenia w branży budowlanej.

Monter rusztowań, przebieg szkoleń.

Szkolenia na montera rusztowań składają się z dwóch części. Pierwszej teoretycznej oraz drugiej praktycznej. Skupiają się one na wszystkich istotnych zagadnieniach związanych z pełnieniem tego zawodu. Czyli znajomość dokumentacji technicznej i przepisów BHP, montaż i demontaż konstrukcji stalowych, aluminiowych i systemowych. Po pomyślnym ukończeniu szkolenia osoba chcąca zostać monterem przystępuje do egzaminu państwowego. Zdany egzamin wiąże się z otrzymaniem zarówno świadectwa, jak i Książki Operatora z zakresu: Rusztowania budowlano – montażowe metalowe – montaż i demontaż.

Trzeba jednak pamiętać, że praca na rusztowaniach za granicą wiąże się z koniecznością uzyskania dodatkowych szkoleń. Każdy kraj posiada własne normy i przepisy, które musi znać każdy monter rusztowań pracujący w danym kraju bez ich znajomości kandydat do pracy nie jest w stanie uzyskać zatrudnienia. Inaczej wygląda też cały proces w przypadku osób, które chcą zostać pomocnikami monterów rusztowań. Ich obowiązki ograniczają się przeważnie do przygotowania terenu pod budowę rusztowania lub dostarczania elementów rusztowania. W przypadku pomocnika montera rusztowań, ukończenie specjalistycznego szkolenia nie jest wymagane.

Monter rusztowań – związane akty prawne.

Do głównych aktów prawnych regulujących wymogi dotyczące monterów, związane z bezpieczeństwem pracy możemy zaliczyć: Kodeksu Pracy;

  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 29 lipca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych,
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych,
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

ESG Group

Jeśli masz jakieś pytania, eksperci z ESG Group są tutaj, aby pomóc! Zapoznaj się z naszą ofertą lub skontaktuj się z nami, aby umówić się na bezpłatną konsultację, podczas której odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy znaleźć rozwiązanie, którego potrzebujesz.

Czekamy na Państwa pod numerem telefonu: +48 91 887 61 26 

W celu poznania szczegółów prosimy również o kontakt mailowy: office@esgsolutions.pl 

Szukasz pracy?

W ESG wierzymy, że to ludzie są kluczem naszego długofalowego sukcesu oraz że talent jest w każdym. Dlatego właśnie dostarczamy naszym pracownikom narzędzi, wskazówek i możliwości, których potrzebują aby się rozwijać oraz osiągać sukces w pracy i życiu. Udzielanie wsparcia, dzięki któremu możesz realizować swój potencjał oraz osiągać osobiste cele jest tym, co pozwala nam tworzyć firmę. Nasz sukces jest przecież połączony z Twoim. ESG Group jest znakomitym miejscem do budowania satysfakcjonującej i pomyślnej kariery, niezależnie od ścieżki zawodowej, jaką wybierasz. Przyjdź tworzyć ESG Group razem z nami!

Rekrutujemy pod numerem telefonu: +48 788 063 666 lub napisz do nas: hr@esgsolutions.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.