Rusztowania: zagrożenia i usterki

Rusztowania: Największe zagrożenia i typowe usterki

Prawidłowo zaprojektowane i zainstalowane rusztowanie zapewnia bezpieczną, stabilną platformę roboczą bez zagrożenia i usterki, jest bezpieczną formą dostępu dla osób pracujących na wysokości. Jednak w przypadku nieprawidłowego montażu przez niewykwalifikowanych i niedoświadczonych monterów rusztowania mogą być naprawdę bardzo niebezpieczne. Niebezpieczeństwa związane z rusztowaniami są często ignorowane lub pomijane ze względu na to, jak często jest ono używane. Przyjrzymy się największym zagrożeniom związanym z użytkowaniem rusztowań i tym, jak przede wszystkim zapobiegać wypadkom.

Rusztowania: zagrożenia i usterki czyli jak unikać wypadków na rusztowaniach

Niedawne badanie wykazało, że 72 procent pracowników, którzy odnieśli obrażenia w wypadkach na rusztowaniach, przypisuje wypadki awariom konstrukcyjnym. Ugięcie się pomostów lub wsporników, poślizgnięciu się pracownika lub uderzeniu spadającym przedmiotem. Niestety, wielu wypadkom z udziałem rusztowań można zapobiec. Często z powodu presji budżetowej lub terminowej, czasami firmy budowlane nie wdrażają odpowiednich mechanizmów zapobiegających wypadkom.

Chociaż niektórych incydentów nie da się uniknąć, ogromnej części wypadków, które mają miejsce na rusztowaniach, można uniknąć, podejmując podstawowe kroki bezpieczeństwa. Ochrona pracowników przed wypadkami na rusztowaniach może zapobiec niektórym z urazów. Aby chronić zarówno pracodawców, jak i pracowników przed wypadkami, których można uniknąć, istnieje kilka prostych kontroli i środków bezpieczeństwa. Które poprostu można przeprowadzić.

Chronić zarówno pracodawców, jak i pracowników

 • Montaż przez profesjonalnych monterów rusztowań – Wszystkie projekty i instalacje rusztowań muszą być wykonywane przez kompetentny zespół profesjonalistów od rusztowań. Po zatwierdzeniu i przekazaniu rusztowania do użytku należy upewnić się, że pozostaje bezpieczne i nadaje się do pracy.
 • Regularne sprawdzanie rusztowania – Prawidłowo wzniesione rusztowanie często uważa się za „kompletne” na pozostałą część projektu. Pracownicy muszą codziennie przeprowadzać oględziny konstrukcji rusztowania oraz po każdym nieszczęśliwym wypadku, który mógł spowodować uszkodzenia. Wadliwe rusztowania lub zużyte części należy wyrzucić i wymienić. Wielu wypadkom można zapobiec upewniając się, że rusztowania są stabilne iw dobrym stanie.
 • Przestrzeganie wytycznych – Ważne jest, abyś ty i twoi pracownicy przestrzegali wytycznych BHP (w tym instrukcji bezpiecznego użytkowania i maksymalnego udźwigu). Rusztowania są zaprojektowane do utrzymywania określonego ciężaru. Pracownicy powinni znać maksymalny udźwig, aby uniknąć zawalenia się rusztowania. Bezpieczne korzystanie z rusztowania zgodnie z zaleceniami pomoże uniknąć wypadków, którym można zapobiec!
 • Szkolenie jest kluczowe – Pracownicy muszą posiadać odpowiednie przeszkolenie i zapoznani z konstrukcją rusztowania. Właściwym użytkowaniem rusztowania oraz sposobem przeprowadzania kontroli wzrokowej. Pracownicy powinni również nauczyć się, jak bezpiecznie wchodzić i schodzić z rusztowania oraz jak prawidłowo korzystać ze sprzętu i sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości. Rejestracja szkolenia i prowadzenie rejestru przeprowadzonych kontroli zapewni Ci ochronę w razie wypadku.
 • Schludna praca – Ważne jest, aby pracownicy przechowywali swoje narzędzia, materiały eksploatacyjne i inny sprzęt na rusztowaniach w uporządkowany sposób. Utrzymanie obszaru roboczego wolnego od przeszkód może pomóc w zapobieganiu wypadkom na rusztowaniach i wyeliminowaniu niepotrzebnego ryzyka.
 • Sumienność – Nigdy nie umieszczaj wolnostojących drabin ani skrzyń na rusztowaniach, ponieważ mogą się przewrócić i stworzyć niebezpieczną sytuację. Jeśli rusztowania są pokryte śniegiem, lodem lub rozlane są inne elementy stwarzające zagrożenie poślizgnięcia, nie należy ich używać, dopóki nie zostaną odpowiednio uprzątnięte.
 • Nic na skróty – Nic nie jest ważniejsze niż bezpieczeństwo Twoich pracowników i osób poruszających się po placu budowy lub w jego pobliżu. Nie spiesz się i nie próbuj robić rzeczy, które mogą narazić innych na niebezpieczeństwo, takich jak wskakiwanie na rusztowanie lub schodzenie z niego i próba robienia rzeczy szybciej. Poświęć czas na dokonanie odpowiednich kontroli i podjęcie odpowiednich środków ostrożności.

Rusztowania: zagrożenia i usterki czyli zachowanie bezpieczeństwa wokół rusztowań

Osoby pracujące na rusztowaniach lub w ich pobliżu powinny zawsze być świadome zagrożeń związanych z użytkowaniem rusztowań. Oznakowanie jest koniecznością, aby chronić zarówno pracowników, jak i ogół społeczeństwa. Na każdym placu budowy może wystąpić nieoczekiwane zdarzenie, takie jak upuszczenie przedmiotu lub nieoczekiwane poślizgnięcie. Jeśli podejmiesz środki ostrożności, możesz zwiększyć bezpieczeństwo swoje lub osób wokół ciebie. Wszelkie akcesoria używane w połączeniu z rusztowaniami, w tym liny i drabiny, muszą być w dobrym stanie technicznym. W przypadku uszkodzenia jakiegokolwiek sprzętu należy go natychmiast naprawić lub wymienić.

Należy przeprowadzać regularne kontrole bezpieczeństwa rusztowań:

 • Stopy fundamentowe
 • Normy
 • Księgi rachunkowe
 • Orzeźwiający
 • logi
 • Rygle
 • Sprzęgła
 • uzdy
 • Krawaty
 • Abordaż
 • Poręcze
 • Krawężniki
 • Drabiny

ESG Group

Jeśli masz jakieś pytania, eksperci z ESG Group są tutaj, aby pomóc! Zapoznaj się z naszą ofertą lub skontaktuj się z nami, aby umówić się na bezpłatną konsultację, podczas której odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy znaleźć rozwiązanie, którego potrzebujesz.

Czekamy na Państwa pod numerem telefonu: +48 91 887 61 26 

W celu poznania szczegółów prosimy również o kontakt mailowy: office@esgsolutions.eu 

Szukasz pracy?

W ESG wierzymy, że to ludzie są kluczem naszego długofalowego sukcesu oraz że talent jest w każdym. Dlatego właśnie dostarczamy naszym pracownikom narzędzi, wskazówek i możliwości, których potrzebują aby się rozwijać oraz osiągać sukces w pracy i życiu. Udzielanie wsparcia, dzięki któremu możesz realizować swój potencjał oraz osiągać osobiste cele jest tym, co pozwala nam tworzyć firmę. Nasz sukces jest przecież połączony z Twoim. ESG Group jest znakomitym miejscem do budowania satysfakcjonującej i pomyślnej kariery, niezależnie od ścieżki zawodowej, jaką wybierasz. Przyjdź tworzyć ESG Group razem z nami!

Rekrutujemy pod numerem telefonu: +48 788 063 666 lub napisz do nas: hr@esgsolutions.eu

Możliwość komentowania została wyłączona.