Zasady pracy na rusztowaniu

6 zasad pracy na rusztowaniu

Zasady pracy na rusztowaniu. Praca w branży budowlanej to praca zespołowa. Oznacza to, że jesteś odpowiedzialny nie tylko za własne bezpieczeństwo na placu budowy, ale także za bezpieczeństwo swoich współpracowników – i vice versa. Jest to szczególnie ważne, jeśli pracujesz na wysokości, np. na rusztowaniach. Za wszelką cenę należy unikać wypadków, takich jak upadki z rusztowania.

Wysokiej jakości system rusztowań to już pierwszy dobry krok w kierunku bezpiecznej pracy na wysokości. Ale twoje zachowanie na rusztowaniu ma również kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że ​​pod koniec dnia wszyscy bezpiecznie i zdrowo wrócą do domu. Jeśli ty i twój zespół przestrzegacie sześciu poniższych zasad, możecie sobie pomóc w bezpiecznej pracy na rusztowaniu.

1. Zapobieganie upadkom zaczyna się jeszcze przed wejściem na rusztowanie

Za wszelką cenę należy unikać upadków z rusztowania. Środki zapobiegawcze można podjąć jeszcze przed postawieniem stopy na rusztowaniu. Przed wejściem na rusztowanie upewnij się, że każdy poziom rusztowania, na którym będziesz pracować, posiada trzyczęściową osłonę boczną. Składa się z krawężnika, poręczy i poręczy środkowej.

Nie powinno być również zagrożenia potknięciami na rusztowaniu zaraz po rozpoczęciu pracy. Dotyczy to również na przykład otwartych włazów prowadzących do drabin. Należy je zamknąć przed swobodnym poruszaniem się po rusztowaniu.

2. Unikaj zagrożeń związanych ze spadającymi przedmiotami.

Spójrzmy prawdzie w oczy: wiesz, że lepiej tego nie robić, ale może się to zdarzyć – niepotrzebna rzecz zostaje zrzucona z rusztowania na ziemię. Aby mieć pewność, że ty i twój zespół możecie bezpiecznie pracować na rusztowaniu, nadal powinniście wybrać dłuższą trasę i unikać wyrzucania przedmiotów z rusztowania.

Spadające przedmioty, celowo lub nie, stanowią również zwiększone ryzyko, jeśli pracujesz jednocześnie na kilku poziomach rusztowania, bezpośrednio pod i nad sobą. W miarę możliwości staraj się tego unikać, aby nie spowodować obrażeń przez spadające części.

3. Korzystaj z odpowiednich schodów i drabin

Aby umożliwić bezpieczne wchodzenie i schodzenie z rusztowania, każde rusztowanie musi być wyposażone w odpowiednie drabiny, schody lub schodki. Unikaj skakania z jednego poziomu rusztowania na drugi lub nawet z rusztowania na ziemię.

4. Zwróć uwagę na nośność pomostów rusztowania

Dobre rusztowanie to już standard. Jednak ty i twój zespół powinniście zawsze mieć świadomość nośności pomostów rusztowania. Na rusztowanie wnosić tylko takie materiały, które mogą być podparte przez pomosty. Należy również upewnić się, że przejście jest wystarczająco szerokie, aby materiał roboczy nie stanowił zagrożenia potknięcia.

5.  Nie dokonywać żadnych zmian w rusztowaniu podczas jego użytkowania

Stabilność rusztowania musi być zapewniona przez cały czas. Dlatego nie należy dokonywać żadnych zmian w rusztowaniu podczas jego użytkowania. Na przykład nie należy samodzielnie usuwać kotew, pomostów rusztowań ani osłon bocznych. Późniejszy montaż zsypów do gruzu również nie powinien odbywać się bez zbędnych ceregieli.

Jeśli w rusztowaniu muszą zostać wprowadzone modyfikacje, nie wolno go ponownie używać, dopóki nie zostanie sprawdzone przez kompetentną osobę, która przeszła odpowiednie przeszkolenie.

6. Niezwłocznie zgłaszać usterki rusztowania

Może się zdarzyć, że zauważysz wady lub uszkodzenia rusztowania. Należy je niezwłocznie zgłosić swojemu przełożonemu.

ESG Group

Jeśli masz jakieś pytania, eksperci z ESG Group są tutaj, aby pomóc! Zapoznaj się z naszą ofertą lub skontaktuj się z nami, aby umówić się na bezpłatną konsultację, podczas której odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy znaleźć rozwiązanie, którego potrzebujesz.

Czekamy na Państwa pod numerem telefonu: +48 91 887 61 26 

W celu poznania szczegółów prosimy również o kontakt mailowy: office@esgsolutions.eu

Szukasz pracy?

W ESG wierzymy, że to ludzie są kluczem naszego długofalowego sukcesu oraz że talent jest w każdym. Dlatego właśnie dostarczamy naszym pracownikom narzędzi, wskazówek i możliwości, których potrzebują aby się rozwijać oraz osiągać sukces w pracy i życiu. Udzielanie wsparcia, dzięki któremu możesz realizować swój potencjał oraz osiągać osobiste cele jest tym, co pozwala nam tworzyć firmę. Nasz sukces jest przecież połączony z Twoim. ESG Group jest znakomitym miejscem do budowania satysfakcjonującej i pomyślnej kariery, niezależnie od ścieżki zawodowej, jaką wybierasz. Przyjdź tworzyć ESG Group razem z nami!

Rekrutujemy pod numerem telefonu: +48 788 063 666 lub napisz do nas: hr@esgsolutions.eu

Możliwość komentowania została wyłączona.